Як вибрати бойлер
01.09.2022 12:00
Дана стаття для тих, хто зважився купити стаціонарний електричний водонагрівач і покласти край підступам ЖКГ у рамках свого комфорту. Накопичувальні водонагрівачі або бойлери є дуже зручними приладами в умовах відсутності центральної подачі гарячої води. На відміну від проточних електронагрівачів, вони забезпечують більш стабільну температуру води і є більш економічними в порівнянні зі своїми "побратимами". Однак негативною рисою накопичувальних водонагрівачів є їх габарити. Бойлери можуть відрізнятися за конструкцією, способом нагрівання води, об'ємом, а також методом установки.
Різновиди бойлерів за способом нагрівання
Залежно від способу нагріву бойлери поділяються на газові, електричні бойлери і бойлери непрямого нагріву . Найефективнішими у плані швидкості нагрівання є газові водонагрівачі . Навіть за однакової номінальної потужності газовий бойлер нагріває воду за більш короткий термін. Негативними моментами використання газових бойлерів є їхня вартість, а також необхідність підведення газових труб та спорудження димоходу. Тому, незважаючи на більшу ефективність газових водонагрівачів, популярнішими є електричні. Однак, враховуючи дешевизну природного газу, такі бойлери економічніші в експлуатації та повністю окупають початкову різницю у ціні.
Електричні бойлери , на відміну від газових, не вимагають місця встановлення, не вимагають спорудження додаткових інженерних мереж, і, до того ж, коштують дешевше. При виборі електричного нагрівача слід враховувати, що є моделі з одним і двома елементами, що нагрівають. Другі коштують трохи дорожче, однак у них є регулювання потужності нагріву, і вони залишаються працездатними при виході з ладу одного електронагрівача. Мінусом всіх електричних бойлерів є найменша ефективність нагрівання води.
Наявність або можливість спорудження димоходу, а також можливість підведення газових комунікацій найчастіше є вирішальним моментом у питанні про те, який бойлер купити: газовий або електричний .
Ще одним різновидом бойлерів є бойлер непрямого нагріву . Як нагрівальний елемент у ньому використовується змійовик, що підключається до системи опалення. Бойлери цього типу використовуються найрідше, оскільки за наявності системи опалення, як правило, проблем із гарячою водою не виникає. У деяких моделях додатково є електричний нагрівач, який дозволяє користуватися бойлером у неопалювальний сезон.
Різновиди бойлерів за обсягом бака
Крім способів нагріву, бойлери значно різняться за обсягом накопичувального бака . Найменші мають об'єм до десяти літрів, а найбільші вміщують кілька сотень літрів. Як вибрати бойлер за об'ємом бака? Такий вибір залежить від запланованого способу застосування нагрівача. Якщо бойлер необхідний на кухню (в основному для миття рук та посуду), достатньо придбати прилад об'ємом близько десяти літрів. Він не займатиме багато місця та обійдеться дешевше. Однак частіше бойлери застосовуються для забезпечення гарячою водою душових та ванних кімнат. Тут потрібні бойлери з великим обсягом бака, в середньому від 100 до 200 літрів (залежно від кількості членів сім'ї). У середньому, сім'ї з чотирьох осіб цілком достатньо бойлера об'ємом 150-160 літрів. Звичайно, можна вибрати і більш місткий, проте слід враховувати тип його кріплення та габаритні розміри. Якщо вибирати бойлер із настінним кріпленням та великим об'ємом, у деяких випадках необхідно посилювати стіну, на яку він кріпитиметься. Крім того, що більший обсяг накопичувального бака, то більший час витрачається на його нагрівання.
Характеристики внутрішнього покриття бака
Ще одним важливим моментом при вирішенні питання щодо того, який бойлер краще купити , є внутрішнє покриття бака . Найдешевшими є моделі з емальованим покриттям та покриттям зі склопорцеляни. Вони захищені від корозії, проте при нагріванні води вище 65-70 градусів покриваються мікротріщинами, що згодом призводить до поступового руйнування покриття. Більш надійними та довговічними є бойлери з баками із нержавіючої сталі. Термін їхньої служби становить як мінімум 8-12 років. Приблизно таку ж довговічність мають і бойлери з покриттям титанової емалі . Однак такі бойлери коштують набагато дорожче.
Додаткові характеристики бойлерів
Як вибрати бойлер за додатковими характеристиками? Вище згадувалося, що бойлери можуть відрізнятися за способом установки: підлогові та настінні варіанти кріплення. Перший варіант краще вибирати для бойлерів з великим обсягом накопичувального бака. Для невеликих бойлерів краще настінний варіант кріплення. Так само бойлери відрізняються за конструктивним розташуванням бака, він може бути розташований вертикально або горизонтально. У кожному конкретному випадку вибір залежить від індивідуальних особливостей приміщення, де планується встановити бойлер. При виборі електричного бойлера необхідно звернути увагу на наявність та величину магнієвого анода, що перешкоджає електрохімічній корозії. Що більше анод, то довше він прослужить без заміни. Як додатковий захист від перегріву в деяких моделях встановлюється дублюючий терморегулятор. Звичайно, такі моделі дещо дорожчі, але вони надійніші в експлуатації.
Вибір того чи іншого бойлера залежить від багатьох особливостей, проте наявність величезної кількості різновидів на ринку практично завжди дозволяє зробити потрібний вибір.